V neděli se na stadionu Na Stoupách v Jihlavě konalo odvetné utkání dvou favorizovaných týmů 2. ligy amerického fotbalu – Vysočina Gladiators a Ústí nad Labem Blades. I přes nepříznivé počasí přišlo podpořit domácí tým přes 500 fanoušků, kteří mohli sledovat zápas, na který jen tak nezapomenou.

Zápas začali svým útokem Gladiators. Po sérii tvrdých běhů dua RB Bence a Dunovského se domácím povedlo dostat do redzóny Blades. Obrana Blades ale dokázala zastavit první dva pokusy po zemi a tak to Gladiators museli zkusit vzduchem. Po přesném passu QB Pavlase na TE Čermáka se míč ocitl yard před endzónou, který už pro domácí nebyl problém překonat. Skórujícím se stal sám QB Pavlas, kterého jeho spoluhráči protlačili přes obranu hostů a tak poslali svůj tým do brzkého vedení. Dobře odvedená práce domácích byla potvrzena kickem K Petra Kodýma. Čas rychle běžel, ale my jsme na hřišti mohli pozorovat kvalitně zahraný, vyrovnaný fotbal. Na začátku druhé čtvrtiny přišla odpověď na předchozí skórování domácích a Blades si povedeným passem QB Jana Bláhy na WR Tomáše Koutného připsali body také. Díky potvrzení bylo skóre dorovnané na 7:7. Během pěti minut chtěli hosté ukázat, že dovedou víc a předvedli dvaceti yardový run do endzóny v podání RB Petra Hejny. Tým z Ústí se tak, i přes nepotvrzený kick, dostal do vedení. Pro fanoušky obou týmů bylo utkání velmi napínavé a fandili svým favoritům tak zapáleně, až na stadionu nebylo skoro slyšet vlastního slova. Proto jsme také v jednu chvíli mohli vidět odpískaný 15y faul pro lavičku domácích. Coach se snažil o timeout pro svůj tým, ale přes fandění ho nebylo slyšet a tak vkročil na hřiště, čímž si vysloužil již zmiňovaný faul. V následujících drivech ani jeden tým nebodoval. Ovšem počasí týmům moc nepřálo a rozhodčí rozhodli pro přerušení zápasu na 30 minut kvůli bleskům. Po přerušení zbývaly do konce poločasu necelé dvě minuty. I tak tým z Vysočiny zasáhl dramaticky až v posledních 9 vteřinách poločasu a díky passu QB Pavlase na WR Mašitu mohl připsat další body. Zachycený pass v endzóně však nebyl potvrzen a týmy tak šly do šaten za vyrovnaného stavu 13:13. 

V druhé polovině zápasu jak kdyby se čas zpomalil a nervozita jak na hřišti, tak na tribuně se dala krájet. Vyrovnané síly i taktiky jsme mohli sledovat i nadále a proto se ve třetí čtvrtině skórovalo pouze jednou a to v podání Gladiators. Domácí si mohli připsat šest bodů po běhu RB Bence, ale potvrzení kickem bylo znovu neúspěšné. Během zbylého času čtvrtiny jsme mohli pozorovat, že pro hráče bylo těžké pořádně uchopit míč, protože hřiště bylo po celou dobu zápasu mokré a tak byl mokrý i míč. V posledních dvou minutách se rozhodli Blades zasáhnout po zemi a WR Bartoňovi se po předávce povedl touchdownový běh. Skórování bylo kickem Tomáše Štěpánka potvrzeno a hosté se tak opět dostali do vedení, 20:19. Zbývala poslední minuta a oba týmy věděli, že musí zabrat na maximum, aby výhra byla jejich. Kick of hostů dal Gladiators ovšem ještě jednu šanci, když poslali míč přímo na Joshe Purdieho, univerzálního importa, který nastupuje v útoku, obraně a jako returner i ve special teamech. Celá tribuna domácích propukla v jásot, protože domácí fanoušci již několikrát mohli vidět, co tento Američan s míčem dokáže. Výbornými bloky spoluhráčů a svým mrštným během se Purdie odvděčil divákům returnem, který skončil až 8y před endzónou Ústí. Obrana Blades domácím v jejich euforii již nedokázala zastavit a RB Dunovský svým během poslal Gladiators do vedení. Po neúspěšné dvoubodové konverzi tak na scoreboardu svítil stav 25:20 pro domácí. Blades tento šokující obrat nezaskočil. Pomocí kvalitní práce s časem a série přesných passů dokázal QB Bláha posunout svůj tým na dostřel soupeřovy endzóny. Zbývalo 11 vteřin a Blades došly timeouty. Obrana Gladiators se sešikovala k poslední passové obraně, ale Blades překvapili po zemi do protipohybu blokujících hráčů. V heroickém závěru to však byl znovu Purdie, který tentokrát z pozice safetyho, dokázal s pomocí svého spoluhráče Karbana nejen hráče s míčem zastavit 1 yard před endzónou, ale dokonce míč vyrazit. Nejrychleji se zorientoval LB Kratochvíl, který míč zalehl a celý stadion opět propukl v jásot. Neuvěřitelný zápas tedy skončil 25:20 pro domácí Vysočinu Gladiators a ti si tak připisují další body do tabulky 2. ligy. 

Nyní před sebou mají Gladiators dva zápasy a pokud si tyto zápasy proti Prague Mustangs a Prague Hippos pohlídají, mohou se těšit na Silver Bowl. Vy se zatím můžete těšit na další domácí zápas, který bude se zmiňovanými Hippos 24. 6. od 15:45 na stadionu Na Stoupách!