Máme za sebou poslední fotbalový víkend, během kterého se odehrála finále všech českých lig amerického fotbalu, od Bitters ligy po 4. ligu. V první lize proti sobě hráli Ostrava Steelers a Prague Black Panthers, kdy skóre skončilo lépe pro pražský tým. Ve druhé lize se odehrál litý boj Vysočina Gladiators proti Ústí nad Labem Blades, kdy skóre dopadlo kladně pro ústecký tým, a tím tak postoupili do první ligy. Ve třetí lize se na hřišti potkali Prague Black Panthers 2 a Třinec Sharks, kdy výhru vybojoval opět pražský tým a zajistil si tak postup do druhé ligy. Ve čtvrté lize se na hřišti potkali Liberec Titans a Karlovy Vary Warriors a i přes vyrovnaný boj nakonec postupují Titans. O víkendu se rozhodlo spousty věcí a pro některé týmy se mění celá situace, ale o tom, jak moc se věci ještě změní, o tom se rozhodne v následujících měsících. My bychom se momentálně rádi ohlédli za zápasem, který se odehrál v Jihlavě na stadionu Na Stoupách a kterému přihlížela více než tisícovka fanoušků. Odehrálo se zde finále druhé ligy – Silver Bowl XIII.

Jak už jsme psali výše, na hřišti proti sobě nastoupili Vysočina Gladiators a Ústí nad Labem Blades. Tyto dva týmy se v minulosti střetly dvakrát, a i přes velké nervy skončilo skóre vždy kladně pro Glads. I tak měly oba týmy podobné skóre a byli favority druhé ligy. V neděli zbýval už poslední krok, a to rozhodnout, který ze dvou týmů je lepší.

Utkání začalo v 16 hodin výkopem hostů. Josh Purdie příjem neodnesl příliš daleko, ale hned díky první běhové hře RB Jana Dunovského se Gladiators posunuli na polovinu hřiště soupeře. I přes veškeré vynaložené síly se Gladiators nepovedlo dostat přes obranu Blades a proto při čtvrtém downu zvolili field goal a K Petr Kodým skóroval první tři body zápasu. Příjem ústeckého týmu nebyl moc úspěšný, a tak se míče chopil QB Jan Bláha. Po malých krůčcích se hosté dostali přes celé hřiště, ale vedli si podobně jako jejich soupeři a museli taktéž zvolit kopání, které ovšem Glads zablokovali. Do útoku nastoupili domácí a krátkými běhy postupně ukrajovali yardy RB Dunovský a Benc. Byla to opravdu bitva o každý yard a ukázalo se, že všichni hráči dali do finále maximum. Týmy si po rychlé první čtvrtině vyměnily strany a hra mohla pokračovat. K dvojici running backů se v bězích začal přidávat i QB Pavlas a Glads se dostali na dostřel endzóny hostů. Deset yardů přes endzónou však obrana Blades vyrazila míč z rukou RB Dunovského a slibný drive skončil bez bodů. QB Bláha šikovně kombinoval běhovou a passovou hru a úspěšný drive zakončil přesnou přihrávkou na WR Tomáše Koutného, který tak skóroval první TD zápasu a připsal body svému týmu. Akce byla také odměněna potvrzením v podobě kicku Tomáše Štěpánka. Skóre se tedy změnilo na 3:7 pro hostující tým. Po výkopu Blades se míč odkutálel za endzónu Glads a domácí tým tak začínal na 20 yardech. Bylo vidět, že Gladiators chtěli rychle odpovědět, protože po neúspěšné sérii tří downů se coach Paulus uchýlil k překvapivému fake puntu, ze kterého Petr Čermák získal nejen potřebný první down, ale doběhl s míčem až do redzóny hostů. Po krátkém timeoutu domácích zvolili Glads sérii silových běhů a RB Benc dotlačil míč do endzóny a otočil skóre ve prospěch Vysočiny. Do konce první poloviny se již nic nezměnilo, a tak šly týmy do šaten se skóre 10:7 pro Gladiators.

Na začátku druhého poločasu jsme viděli sérii přesných passů QB Bláhy, který nakonec dokázal skórovat a otočit skóre znovu ve prospěch Ústí. Tentokrát namířil přihrávku na WR Jakuba Lukáška a společně s kickerem Tomášem Štěpánkem přičetl Blades dalších sedm bodů. Skóre se tak změnilo na 14:10 pro hostující tým. Následující výkop zachytil všem známý import Josh Purdie, který s míčem uběhl 30 yardů. Na Gladiators byla vidět nervozita, která se projevovala především nedisciplinovaností a následnými fauly. Nervozita stoupala a byla vidět na obou stranách. Byli to ale Blades, kteří udrželi koncentrovanost a dokázali svého soupeře dostat pod tlak. Útok Blades nakonec odskočil na rozdíl dvou touchdownů a začalo být jasné, že pokud nebudou chybovat, vedení si již podrží. Hrdinou byl kdo jiný než QB Bláha, který si tentokrát sám doběhl do endzóny a zasadil tak domácím fatální ránu. Potvrzení touchdownu bylo opět úspěšné, a tak Blades navýšili svůj náskok na 21:10. Gladiators byli nuceni riskovat a po slibném drivu, ve kterém QB Pavlas posouval míč především vzduchem, skončil míč v náručí jednoho z obránců a zápas se pomalu, ale jistě chýlil ke konci. Skóre zápasu ještě kosmeticky upravil RB Hejna, když si krátkým během doběhl pro poslední touchdown zápasu. Ústí nad Labem Blades tak nakonec v Jihlavě porazilo domácí Gladiators 28:10 a kromě trofeje mohou slavit také postup do 1. ligy amerického fotbalu.

Gratulujeme týmu Ústí nad Labem Blades a přejeme hodně úspěchů v Bitters lize. A tímto bychom také chtěli moc poděkovat Vám, našim fanouškům za veškerý čas věnovaný týmu, za ohromnou podporu, kterou jste projevovali naším hráčům během sezóny. Tato ohromná podpora se projevila i v zisku titulu od ČAAF za nejvyšší návštěvnost nejen na zápasech, ale také na Facebooku.

DĚKUJEME! Pro nynější chvíli končí sezóna 2018 v americkém fotbale pro seniorský tým, ale nezoufejte, můžete se těšit na juniorskou ligu, která začne v září tohoto roku. Všechny potřebné informace najdete zde na našich stránkách nebo na našem Facebooku. Těšíme se na Vás, ať už v září, nebo za rok.

#BIGseason #readytowin #thankYOU