Nejprestižnější liga amerického fotbalu v ČR je na Vysočině!

Vysočina Gladiators, klub amerického fotbalu, který vznikl před sedmi lety na chotěbořsku, se po třech letech v Jihlavě posouvá do nejvyšší ligy amerického fotbalu v ČR – Paddock ligy! I přes prohrané loňské finále klub dostal pozvání postoupit a vedení se tak již od září začalo připravovat na premiéru mezi českou elitou. Jak prohlásil předseda klubu Martin Kulha „Pozvání jsme přijali okamžitě. Naším cílem bylo vždy postoupit nejvýše a věřím, že máme jak mužstvo, tak i zázemí odpovídající první lize.

Co nás čeká?

Gladiators zahájí sezónu 2019 zápasem s brněnskými Sígrs, jedním z týmů z východní skupiny Paddock ligy. „Bude to pro mě symbolický zápas,“ říká hlavní trenér Vysočiny Ondřej Paulus. „Se Sígrs, tenkrát ještě Bílovicemi a ve čtvrté lize, jsem odehrál svůj poslední zápas jako hráč a byl to zápas, který jsme sice prohráli, ale mnoho hráčů na něj vzpomíná jako na moment, při kterém zasvitla naděje do budoucna. Zahrát si s nimi, tentokrát v pozici coache a v nejvyšší lize bude oslava progresu obou klubů a srovnání po téměř pěti letech.“ Po úvodním venkovním zápase se dění přesune na měsíc a půl do Jihlavy. Gladiators odehrají pět domácích zápasů v kuse a přivítají nejprve jednoho z největších favoritů ligy ostravské Steelers a poté Brno Alligators (za účasti kamer České televize), Pilsen Patriots, Prague Lions a nakonec v odvetě Brno Sígrs. Na poslední čtyři zápasy základní části pojede Vysočina do Ostravy, Ústí nad Labem, Brna a Pardubic.

Bitva o titul mistra ČR

Po odchodu dominantních pražských Black Panthers do rakouské ligy zůstala česká nejvyšší liga po dlouhé době bez jasného papírového favorita. Pražští Lions a ostravští Steelers jsou přirozeně nominováni na nejvyšší umístění, ale šlapat jím na paty budou jak
již klasičtí účastníci nejprestižnější české ligy tak i ambiciózní nováčci. Jak se na konkurenci dívá coach Paulus? „Kdybychom se báli, že nemáme na to zabojovat o postup do playoff, asi těžko bychom postup přijali. Bude to dlouhá sezóna, ve které bude rozhodovat disciplinovanost a psychická odolnost každého z nás. Do výsledků také určitě promluví zranění, ale je to obrovská příležitost. Už nehrajeme o postup do vyšší ligy nebo o nějaký nižší pohár. Vítěz je mistrem ČR, druhý je druhým nejlepším v české lize, třetí třetím atd.“ Gladiators mohou pomýšlet na postup do playoff, pokud se umístí na jednom z prvních dvou místech ve skupině. Pokud se jím to podaří, postoupí do červencových semifinálových bojů, které určí účastníky Czech bowlu.

Posily a noví gladiátoři

Jakmile byl potvrzen postup do první ligy, začalo vedení Gladiators skládat dohromady tým, který by nadále důstojně reprezentoval Vysočinu i na nejvyšších příčkách. „Nemyslím si, že bylo potřeba dělat nějaké dramatické změny,“ říká trenér Paulus. „Jediná pozice, na které jsme potřebovali získat víc zkušeností byl quarterback. Ondra Pavlas, který vedl offense v posledních letech, stále zůstává naší českou jedničkou i do budoucna, ale jelikož úroveň první ligy vyžaduje zkušenějšího quarterbacka, začali jsme hledat v zahraničí. Podmínkou bylo, aby byl americký import schopen Ondru rozvíjet během času, kdy bude dělat náhradníka.“ Gladiators nakonec šáhli po Američanovi Reggiem Langfordovi, který v ČR již jednou hrál a je schopen přinést jak úspěchy na hřišti, tak i zkušené vedení, které má potenciál tým posouvat dopředu i v budoucnu. Langford dorazil do Jihlavy s manželkou a dvěma syny již v polovině února a poprvé se s týmem setkal na přípravném soustředění v Milevsku. Předseda klubu Martin Kulha si spolupráci chválí. „Reggieho jsme chtěli kvůli velmi dobrým výkonům, které podával v Pardubicích v roce 2017, a také kvůli kvalitním referencím, které jsme na něho sehnali od jeho bývalých trenérů a spoluhráčů. Vše se nám hned v prvních týdnech potvrdilo a Reggie funguje skvěle jak na hřišti, tak i mimo něj.“ Kromě Langforda Glads i v tomto roce přivítají Joshe Purdieho, který již tradičně patří mezi základní kameny Vysočiny a trenérské řady rozšířil Gerhard Hochreiter z Rakouska. Dvojici Američanů na hřišti doplní dvě české akvizice a to Vít Wojnarowski z Pardubic a Jakub Halousek z Hradce Králové a několik nováčků z loňského juniorského týmu a podzimních náborů.

Příprava je u konce!

Nábory, tréninky nováčků, dvě víkendová soustředění, přípravné scrimmages a hlavně čtyři měsíce pravidelného trénování…tak vypadala příprava, která se rychle blíží ke konci. Jak ji hodnotí trojlístek trenérů? Hochreiter, který má především zodpovědnost za obranu říká: „Gladiators mají výborný mix kvalitního vedení a mimořádných sportovců. To dává celé organizaci příležitost k progresu a je to vidět i na schopnostech jednotlivých hráčů. Z mého pohledu udělali všichni pořádný krok kupředu.Štěpán Calta, který se po zranění z minulé sezóny vrací letos do týmu jako další trenér obrany dodává: „Preseason dle mého dopadla skvěle. Hodně si pochvaluji přítomnost Gerharda, který odvádí skvělou práci a je mi ctí spolupracovat právě s ním. Na chlapech je vidět, že už se sezóny nemůžou dočkat a že do ní dají skutečně všechno.“ Hodnocení přípravy uzavírá hlavní coach Paulus slovy: „Máme nejlepší tým, jaký jsme kdy měli, o tom není pochyb. Je těžké předvídat úroveň týmů, dokud se s nimi neutkáte, ale myslím, že všichni v týmu vnímají, kolik talentu a kvalit máme. Nemůžu se dočkat, až všechny uvidím v akci!

#dreamBIG

Gladiators si pro letošní sezónu zvolili moto „dream big“ nebo-li „snít ve velkém“. „Odpovídá to tomu, o co se budeme pokoušet,“ říká Paulus. „Jako už pravidelně jsme nováčky v lize a neustále slýcháme, že přeci není šance uspět. Vím, že konkurence je stále kvalitnější, ale to byla každý rok a sami jsme vždy byli překvapení, že to přeci jde. Nesmíme ztratit naše, pro některé možná naivní, ambice a to především ve chvíli, kdy můžeme útočit na titul mistra ČR. Když budeme hrát s nadšením a precizností, mohou se dít divy.

Přijď podpořit!

Gladiators se poprvé představí v Jihlavě 21.4. od 15:45 na stadionu Na Stoupách, kde vyzvou „obra z Ostravy“. Poté se na další čtyři zápasy přesunou na stadion FC Vysočina. Jestli někdy byla klíčová podpora fanoušků, tak je to právě tento rok! „Budeme potřebovat každého…sami to nevyhrajeme,“ uzavírá předseda Kulha. Zapiš si tedy termín prvního domácího zápasu a přijď zafandit a podpořit! Čeká tě fotbalová podívaná a spousta další zábavy a vychytávek, které si pro tebe organizace Gladiators připravila.