Tento víkend byl pro hráče týmu Vysočina Gladiators opět ve znamení odpočinku, takže léčili všechna zranění, trénovali nové taktiky, studovali videa, atd. My jsme se rozhodli využít chvíli volna a připravili jsme pro vás první ze série článků na téma GLADIATORS FAMILY, ve kterých vám pohledem našich hráčů přiblížíme, jaké to je být fotbalistou v týmu Gladiators.

První článek se bude týkat úplného začátku a to vstupu do týmu. Gladiators mají nábory do seniorky pravidelně v měsíci říjnu. Případní hráči mají možnost přijít, vyzkoušet si trénink amerického fotbalu a pobavit se s hráči, co od sportu mají čekat. Pokud se jim americký fotbal zalíbí, mají možnost okamžitě začít chodit na tréninky a připravovat se na zápasy.

PROČ AMERICKÝ FOTBAL?

Úplně předtím, než se vrhneme na nábory a vše kolem toho, zajímalo by mě, proč si naši letošní nováčci vybrali za sport zrovna americký fotbal. Jeden z letošních nováčků, OL Jakub Valík, řekl: „Pro AF jsem se rozhodl, protože mám rád kolektivní sporty a líbí se mi skloubení fyzické a psychické stránky. Zjistil jsem, že u AF ¾ času pracujete hlavou (co, kde udělat, kam běžet, koho blokovat) a potom zbývající ¼ času přesně tohle děláte fyzicky a silově.“ Další z několika nováčků, CB Jakub Čermák říká: „AF mě zaujal hned v první chvíli, kdy jsem viděl zápas ještě i Polné. Poté, co jsem ho vyzkoušel, mě začal bavit a mimo jiné mě nadchl i přístup coachů k hráčům.

Nábory probíhají obdobně jako trénink. Sejde se celý tým a případní zájemci a všichni trénují společně. Nováček na pozici pravého guarda, Jakub Valík, popisuje svůj první nábor takto: „Nábor působil dost propracovaně a připraveně. Nejdříve proběhla cca 20ti minutová rozcvička a poté jsme byli rozděleni do skupin podle vašich fyziologických předpokladů. Tam si nás vzali pod křídlo poziční coachové a vše nám vysvětlili a ukázali. Bylo to poprvé, co jsem si vyzkoušel jak poziční drily, tak trochu i samotnou hru, která mě naprosto uchvátila.“ Nováček na pozici cornerbacka, Jakub Čermák říká o svém první náboru toto: „Nábor byl super. Cítil jsem se, že na to fyzicky mám a to mě donutilo chodit na další nábory a tréninky. Coachové byli v pohodě, všechno nám v klidu vysvětlili, nikdo na nás s ničím netlačil, a tak to bylo celé v klidu.

ZVLÁDNU TO?

Další moje otázka na nováčky směřovala na zátěž, pokud se rozhodnete hrát americký fotbal. Tento sport je známý tím, že se zde uplatní vysocí i malí, hubení i silnější lidé, ale jak moc velkou musí mít člověk fyzičku? Podle slov nováčků se není čeho bát. Další nováček v seniorském týmu, který však minulý rok hrdě reprezentoval gladiátorské juniory, LB Radek Klusoň říká: „Začátky fotbalu pro mě byly těžké. Měl jsem nadváhu, ale díky skvělým trenérům, kteří se starají o naši kondičku, jsem nejen zhubl, ale i nabral svalovou hmotu. Také se zlepšila má síla a rychlost. Postupem času mě dokonce začalo bavit cvičit a běhat.“ Na druhé straně OL Jakub Valík říká: „Před AF jsem hrál spoustu sportů, takže jsem měl nějakou fyzičku. Ale je pravda, že i tak pro mě byly začátky fotbalu obtížné, protože je v něm spousta pozic, kde zabírají svaly, které na to nejsou tak zvyklé a bolí to. Ovšem je to jen o zvyku a po pár trénincích je to jedvodušší a přirozenější.

JEDEN ZA VŠECHNY

Dále by mě zajímalo, jak jde zapojení nového člověka do týmu. Přece jen vstoupit do kolektivu, který se již zná, nemusí být vůbec snadné. Jeden z již zmiňovaných nováčků, CB Jakub Čermák, říká: „Kluci jsou hrozně fajn, přijde mi, jak kdybychom se zvali déle jak půl roku. Přijde mi, že je možné se začlenit fakt rychle.“ Tento názor potvrdil i OL Jakub Valík, když mi vysvětloval, jak očekával, že bude těžké začlenění týmu, ale nakonec byl překvapen, jak rychle to šlo. Ještě dodává: „Je fakt, že s některými vycházíte líp než s jinými, ale i přes to je v týmu jako celku parta vážně dobrá. Dokážeme si ze sebe navzájem dělat srandu, ale i se vzájemně podpořit. A krom party kluků máme i skvělé vedení klubu, které pro vás dělá první poslední.

POPRVÉ NAPLNO

Celý tým má za sebou již několik zápasů. Jak to vnímali nováčci? Všichni tři vybraní mi potvrdili velkou nervozitu před zápasem, ale ta po prvních střetech vystřídá chuť hrát a vyhrát. Jakub Čermák, který jako jediný z „rookies“ letos dosáhl až na pozici startera o prvním zápase říká: „Ze začátku jsem měl i
chvilku strach a byl jsem hodně nervózní, protože jsem nevěděl co čekat, ale ve chvíli, kdy se vykopl míč, ze mě všechno spadlo a hrál jsem s tím, že do toho chci dát všechno. Jediné, co mi na tom vadilo byl moment, kdy se zápas kvůli faulům neustále zastavuje a tak se protahuje. Na druhou stranu, co je nejlepší, je rozhodně atmosféra po výhře.“ A ještě LB Radek Klusoň k prvnímu zápasu dodává: „Z prvního zápasu jsem měl trému. Ovšem tu mám trochu před každým zápasem a na konec si ho stejně vždy užiji. A i když jsem občas na pokraji svých sil, tak mě tento sport prostě baví.

NENÍ DŮVOD VÁHAT

Nábory jsou sice ještě za dlouho, ale i tak o tom již můžete začít přemýšlet a začít na sobě makat. Radek Klusoň vzkazuje: „Klukům, kteří by chtěli tento sport začít hrát nebo ho jenom zkusit, bych chtěl říct, že se nemusí vůbec bát přijít na nábor nebo jenom na trénink. Stačí napsat komukoli z týmu. Je jedno, jestli jste malý, slabý, vysocí, mohutní nebo nějak blbě vypadáte, pokud se nebojíte střetu, tak si svou pozici na hřišti určitě najdete.OL Jakub Valík vzkazuje: „Rozhodně nemáte důvod váhat. Jestli hledáte tvrdý, promyšlený a zároveň přátelský sport, tak AF je ideální volba. Je jedno, jak jste vysocí nebo kolik vážíte, každý si najde svoji pozici a uplatnění. Člověk zapojí tělo, mozek, vybije přebytečnou energii a získá spoustu zkušeností a přátel. Stačí přijít, ukázat co ve vás je a můžete být součást Glads rodiny.CB Jakub Čermák vzkazuje: „Jestli váháš, minimálně to zkus, nemáš o co přijít. Jediné, co se může stát je to, že tě to pohltí a budeš patřit mezi nás!

Pokud byste měli jakékoliv otázky na naše nováčky nebo otázky ohledně náborů, neváhejte nám napsat na našich facebookových stránkách.